lupa x
user

Mezinárodní asociace zařadila na seznam minerálů nový český nerost škáchait

Mezinárodní asociace zařadila na seznam minerálů nový český nerost škáchait

13.04.2023

Redakce

Mezinárodní mineralogická asociace zařadila na seznam minerálů nový český nerost škáchait z Příbramska. Objevili ho geologové při výzkumech v bývalém příbramském uranovém revíru. Minerál dostal název podle geologa z Hornického muzea Příbram Pavla Škáchy, řekl dnes ČTK ředitel muzea Josef Velfl. Na událost upozornil Český rozhlas.

Mezinárodní asociace zařadila na seznam minerálů nový český nerost škáchait

Foto: Shutterstock

Mezinárodní komise už dříve uznala odborníkům z hornického muzea objevy jiných minerálů a souhlasila s jejich pojmenováními. Šlo například o příbramit či bytízit. Jejich vzorky jsou vystavené v expozici hornického muzea v dole Vojtěch. Škácha s kolektivem prováděl výzkumy na Bytízu se souhlasem státního podniku Diamo. „Hodně se o to zasloužil, proto dostal nový minerál název škáchait,“ dodal Velfl.

Schvalování nových nerostů podle něj není jednoduchou záležitostí, je jím pověřena mezinárodní komise. Nejdříve se musí prověřit, jestli už se vzorek někde na světě nenašel a poté se schvaluje jeho název. S tím měli příbramští geologové v minulosti problémy, protože v názvech minerálů navrhovali háčky.

Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886 a je největším hornickým muzeem v Česku. Má desítky stálých expozic v historických památkově chráněných objektech ševčinského, vojtěšského, anenského a drkolnovského dolu a v hornické chalupě v Příbrami. Jeho pobočkami jsou Památník Vojna u Příbrami, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín.

Příbram (ČTK)

Hlavní stránka