lupa x
user

Seznam Zprávy: Rekordní rok výrobce vinylů GZ Media, tržby víc než zdvojnásobila

Seznam Zprávy: Rekordní rok výrobce vinylů GZ Media, tržby víc než zdvojnásobila

20.04.2023

Redakce

Tržby společnosti GZ Media, která je světovou jedničkou ve výrobě gramofonových desek, stouply loni na rekordních 332 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 7,77 miliardy korun. Zisk před odečtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) se zvýšil na 77 milionů eur, tedy asi 1,8 miliardy korun. Firma loni vyrobila 70 milionů desek. Serveru Seznam Zprávy to řekl generální ředitel firmy Michal Štěrba. V roce 2021 dosáhly tržby 3,48 miliardy korun, zisk před zdaněním 736 milionů korun a po zdanění 658 milionů korun, vyplývá z výroční zprávy zveřejněné v obchodním rejstříku.

Seznam Zprávy: Rekordní rok výrobce vinylů GZ Media, tržby víc než zdvojnásobila

Foto: Shutterstock

Vedení firmy, která má sídlo a hlavní výrobní závod v Loděnici na Berounsku, počítá s dalším růstem i nadále. „I v tom letošním roce prodej desek stále roste o malé jednotky procent,“ řekl Štěrba. Podle serveru se na celém světě vyrobí zhruba 200 milionů klasických vinylových desek a z toho 70 milionů má na kontě právě česká firma GZ Media. Letos chce překonat stotisícovou hranici. „Byli bychom zklamáni, kdyby to bylo méně než sto milionů kusů,“ podotkl generální ředitel.

Firma podle Štěrby posiluje svou výrobu v zahraničí, má osm výrobních závodů v Evropě a v Severní Americe. „Je to pro nás zásadní téma, v letošním roce bude výroba Česko versus svět 50 na 50 a v příštím roce už s velkou pravděpodobností Amerika vyrobí více desek než Evropa,“ podotkl Štěrba.

GZ Media za posledních osm let v USA investovala téměř miliardu korun a má další plány. Vedle dokončení expanze svých dvou závodů v Memphisu a Nashvillu se nově v Americe pustí také do vlastní výroby základní hmoty na výrobu gramofonových desek. „Odhad je okolo 300 milionů investic ve Spojených státech v letošním roce,“ dodal Štěrba.

V těchto dnech firma dokončuje akvizici americké společnosti, která je položena strategicky mezi Memphisem a Nashvillem. Česká společnost chce její budovy a areál využít pro výrobu suroviny na výrobu vinylů. „Je poměrně malá, má pouze deset zaměstnanců, ale má řadu prostor a pozemků pro další expanzi. Samotná investice je v řádech jednotek milionů dolarů, ale nás čeká řádově větší investice do technologií, výstavby skladů a recyklačního centra. Máme celkem ambiciózní, ale logický cíl lokalizovat výrobu blízko výrobním závodům tak, abychom nepřeváželi objemný materiál přes půl světa,“ nastínil plány ředitel. Nyní se hmota na výrobu vozí do USA z Česka.

Společnost GZ Media má více než sedmdesátiletou tradici, v současnosti má kolem 2500 zaměstnanců. Kromě výroby gramofonových desek dodává řadě klientů z celého světa polygrafické služby a produkty v mediálním, tiskovém a balicím průmyslu.

Loděnice (Berounsko) (ČTK)

Hlavní stránka