lupa x
user

Předsedkyně Evropské komise považuje Drážďany za digitální maják Evropy

Předsedkyně Evropské komise považuje Drážďany za digitální maják Evropy

03.05.2023 , Aktualizováno 02.05.2023

Redakce

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová považuje Drážďany za digitální maják Evropy. Prohlásila to na dnešním slavnostním zahájení rozšíření závodu na čipy společnosti Infineon v saském hlavním městě. Investice do závodu bude činit asi pět miliard eur (118 miliard Kč), z toho jednu miliardu eur (24,6 miliardy Kč) chce firma získat z veřejných zdrojů včetně fondů Evropské unie. Od továrny označované jako Smart Power Fab si Německo a v konečném důsledku i Evropa slibují snížení závislosti na dovozu polovodičů.

Předsedkyně Evropské komise považuje Drážďany za digitální maják Evropy

Foto: Shutterstock

„Drážďany jsou nepochybně digitálním majákem v Evropě,“ řekla von der Leyenová. Dodala, že nová továrna je velkým krokem pro saskou metropoli, Německo a Evropu. „Potřebujeme vlastní výrobní kapacity v Evropě,“ uvedla s tím, že polovodiče jsou nezbytné ve všech oblastech průmyslu a vývoje.

Výstavbu závodu ocenilo sdružení pro informatiku a telekomunikace Bitkom, podle kterého se tím snižuje závislost na dovozu polovodičů. „Nová továrna na čipy je nejen dobrou zprávou pro Drážďany, ale i pro Německo a Evropu jako technologického místa,“ řekl Achim Berg z Bitcomu. Poznamenal, že 90 procent průmyslových podniků je závislých na polovodičích a že pro 80 procent firem jsou polovodiče nepostradatelné.

Důležitost polovodičů se ukázala mimo jiné v automobilovém průmyslu, který se řadu měsíců potýká s nedostatkem čipů, což narušuje výrobu. Kvůli výpadkům v dodávkách dílů včetně polovodičů musela například v únoru omezit produkci automobilka Škoda Auto.

Továrna podle Infineonu vytvoří asi 1000 pracovních míst, s výrobou se počítá od roku 2026. Při plné kapacitě bude závod generovat roční tržby zhruba ve stejné výši, jako je investice.

Díky továrně se saské hlavní město, se kterým má Česká republika dobré dopravní spojení díky dálnici a železnici, stane jedním z předních evropských míst produkujících polovodiče. Infineon v Drážďanech už dnes zaměstnává přes 3100 lidí, po celém světě má pak firma asi 56.000 zaměstnanců.

Berlín/Drážďany (Německo) (zpravodaj ČTK)

Hlavní stránka