lupa x
user

Jihočeští vědci představili na Hobby přípravky, jež chrání rostliny před škůdci

Jihočeští vědci představili na Hobby přípravky, jež chrání rostliny před škůdci

12.05.2023 , Aktualizováno 11.05.2023

Redakce

Jihočeští biologové představili dnes na českobudějovické výstavě Hobby dva nové přírodní přípravky, které chrání rostliny před škůdci a podporují růst. Oba produkty jsou přírodní, pro pěstitele pokojových rostlin a zahrádkáře. O výrobky byl zájem. Vědci jednají i s firmami, které by mohly přípravky prodávat i vyrábět. ČTK to dnes řekli vědci z Biologického centra Akademie věd ČR. Do areálu výstaviště zamířily podle pořadatelů již tisíce lidí. Výstava, jejíž součástí je nově potravinový veletrh, potrvá do 14. května. Na akci jezdí zhruba 40.000 lidí.

Jihočeští vědci představili na Hobby přípravky, jež chrání rostliny před škůdci

Foto: Shutterstock

„Jsme překvapeni, že lidé o to mají docela velký zájem. Docela nás i překvapuje, že mají i velké znalosti o biologické ochraně rostlin. Řada lidí ví, co jsou hlístice, jak se aplikují, řada lidí pozná škůdce. U stánku tady máme skoro pořád plno,“ popsal ČTK zájem o nové přípravky pro rostliny Rostislav Zemek z Entomologického ústavu Akademie věd ČR. Přípravky jsou vhodné pro pěstování všech plodin včetně zeleniny, bylin a ovocných a okrasných rostlin. Přípravky vyvíjeli vědci několik let. Produkty zušlechťují půdu, zvyšují využití živin a chrání rostliny před hmyzími škůdci.

„Postupně jsme vylepšovali techniky masového množení hlístic, abychom se mohli naplno věnovat terénnímu výzkumu a aplikacím hlístic. Zároveň jsme se od účastníků našich letních kurzů biologické ochrany rostlin dozvídali, že by uvítali přípravek ve velikosti vhodné pro potřeby drobných bytových pěstitelů pokojových rostlin. Odtud už byl jen krůček k tomu vytvořit jednoduše aplikovatelný produkt,“ řekl Jiří Nermuť z Entomologického ústavu Akademie věd ČR.

Přípravky se dávají do půdy v květináčích i záhonech. Nemasil Forte využívá pro ochranu rostlin před hmyzími škůdci jejich přirozené nepřátele – parazitické hlístice. Druhý produkt, Supresil duo, obsahuje mikroskopické houby, které podle vědců prospívají rostlinám a vylepšují vlastnosti půdy. Oba přípravky lze kombinovat. Vědci je poprvé veřejně ukázali dnes. „Je to víceméně takový průzkum trhu. Už máme rozjednané i firmy, které by to buď prodávaly, nebo i vyráběly,“ řekl Zemek.

V Českých Budějovicích dnes začal 30. ročník výstavy Hobby určené pro kutily a zahrádkáře. Nově ji doplňuje první ročník akce Czech Food Expo, což je národní potravinářský veletrh, který představuje české potraviny a nápoje. Jsou tam výrobci a prodejci masných a mléčných výrobků, čokoládovny, pivovary, lihovary i vinařství. V pavilonu T1 nabízí výrobky asi 80 vystavovatelů. Hned první den dopoledne přilákala akce tisíce lidí. „Ráno byly u pokladen fronty,“ řekla dnes ČTK mluvčí výstaviště Michaela Čeňková.

Největší akcí, kterou budějovické výstaviště pořádá, je agrosalon Země živitelka. Loni ho navštívilo 114.501 lidí. Areál výstaviště zabírá 25 hektarů, výstavní plocha pavilonů je 6000 metrů čtverečních.

České Budějovice (ČTK)

Hlavní stránka