lupa x
user

Pompeje zřejmě vedle výbuchu Vesuvu zasáhlo i zemětřesení

Pompeje zřejmě vedle výbuchu Vesuvu zasáhlo i zemětřesení

19.05.2023 , Aktualizováno 18.05.2023

Redakce

Starořímské Pompeje vedle výbuchu Vesuvu, který vedl ke zničení města, postihlo zřejmě i zemětřesení. Ukazuje to nedávný nález těl dvou obětí katastrofy, které vykazují zranění způsobená patrně pádem zdi, napsala agentura ANSA.

Pompeje zřejmě vedle výbuchu Vesuvu zasáhlo i zemětřesení

Foto: Shutterstock

Podle archeologů nalezené kostry patřily pravděpodobně mužům ve věku 55 a více let. O smrti v důsledku zemětřesení svědčí mimo jiné zlomeniny. Jeden z mužů měl navíc zvednutou paži, jako by se chtěl chránit před pádem zdi. Vrchní část jedné ze zdí se pak zřítila do místnosti a zasypala jednu z obětí.

„Moderní techniky archeologických výkopů nám pomáhají lépe pochopit peklo, které během dvou dnů zcela zničilo Pompeje a zabilo mnoho jejich obyvatel,“ uvedl ředitel archeologického parku v Pompejích Gabriel Zuchtriegel.

Antický přístav Pompeje, který leží nedaleko Neapole, zasypal Vesuv spolu s římskými městy Herculaneum, Stabie a Oplontis v roce 79 našeho letopočtu. Obyvatele zastihla katastrofa nepřipravené a mnoho z nich zatuhlý popel věrně zachytil v posledních okamžicích života.

Řím (ČTK)

Hlavní stránka