lupa x
user

V Británii zemřel egyptolog českého původu Jaromír Málek, působil v Oxfordu

V Británii zemřel egyptolog českého původu Jaromír Málek, působil v Oxfordu

26.05.2023 , Aktualizováno 25.05.2023

Redakce

V Británii zemřel egyptolog českého původu Jaromír Málek, který působil na univerzitě v Oxfordu a zasloužil se mimo jiné o digitalizaci známého Tutanchamonova archivu, jenž dokumentuje jeden z největších objevů v dějinách archeologie. Na svém webu o tom informoval Griffithův ústav. Málkovi bylo 79 let, do Británie odešel v roce 1968.

V Británii zemřel egyptolog českého původu Jaromír Málek, působil v Oxfordu

Foto: Shutterstock

Málek působil na Fakultě asijských a blízkovýchodních studií Oxfordské univerzity, v Griffithově ústavu byl více než čtyři desítky let editorem Topografické bibliografie staroegyptských hieroglyfických textů. Jako správce archivu se zasloužil o digitalizaci sbírek, které se vztahují ke slavnému objevu hrobky faraona Tutanchamona, který v roce 1922 učinil anglický egyptolog Howard Carter. Veškeré dokumenty jsou nyní přístupné on-line.

„Jaromírova šíře znalostí byla pozoruhodná. Byla to impozantní osobnost, nicméně pod vážnou a zdánlivě tvrdou slupkou se skrývalo velice laskavé, vřelé a velkorysé srdce. Vždycky rychle nabídl pomoc, měl obdivuhodný morální kompas a byl vždycky ochotný se podělit o svůj čas a znalosti, zejména s mladými kolegy a studenty,“ napsal Griffithův ústav v nekrologu.

Málek je rodákem z Přibyslavi a do Česka se po roce 1989 pravidelně vracel. V Egyptě pracoval na vykopávkách a výzkumech v Núbii, Abúsíru, Sakkáře a Memfisu. Je autorem desítek odborných článků a knih, v češtině vyšly jeho popularizační publikace Tutanchamon: největší objev egyptologie a Kočka ve starém Egyptě.

Londýn (ČTK)

Hlavní stránka