lupa x
user

Pacientům, kteří po operaci mozku trpí závratí, pomáhá virtuální realita

Pacientům, kteří po operaci mozku trpí závratí, pomáhá virtuální realita

28.05.2023 , Aktualizováno 26.05.2023

Redakce

Pacientům, kteří po operaci nádoru v mozku trpí závratí, pomáhá v pražské Fakultní nemocnici Motol virtuální realita. Simuluje jim jízdu autem nebo na eskalátoru. Novináře s projektem dnes seznámili lékaři tamních klinik otorinolaryngologie spolu s firmou Prozeta. Do budoucna by podle nich mohla pomáhat i dalším lidem, kteří se potýkají se závratí, což je po bolesti druhý nejčastější důvod návštěvy lékařské ordinace. Virtuální realita pomáhá v různých oblastech medicíny, například Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) ji využívá po léčbu fobií. Používá se také ve výuce budoucích lékařů.

Pacientům, kteří po operaci mozku trpí závratí, pomáhá virtuální realita

Foto: Shutterstock

Pacientů s nádorem na sluchově-rovnovážném nervu je v ČR zhruba stovka každý rok, kolem 30 z nich léčí právě v Motole. Nádor podle vedoucího projektu Zdeňka Čady není zhoubný, pokud ale stále roste, může pacienty i ohrozit na životě. Při operaci, když se nádor odstraňuje, musí přerušit nerv, který vede do rovnovážného centra v mozku.

Pokud nádor vyjmeme, tak nejčastějším steskem těchto pacientů je závrať,“ popsal Čada a jejich stav přirovnal ke kocovině. Někteří při chůzi padají na jednu stranu nebo jim vadí určité druhy vizuální stimulace, například pohyb stromů za oknem při jízdě autem nebo pohyb po supermarketu.

Cvičení ve virtuální realitě jim podle lékařky Zuzany Balatkové umožní začít rehabilitovat ještě v době, kdy po operaci ještě nemůžou vstát z lůžka. V bezpečném prostředí ordinace pod dohledem lékařů jsou pak pacienti vystavení situacím, kterým se v reálném prostředí raději vyhýbají.

Lékaři se podle Čady snaží zvýšit citlivost pacientů na vizuální stimuly a cvičit jejich adaptační mechanismy, což může vést ke zlepšení stoje a chůze. „Dá se předpokládat, že do budoucna to má velký potenciál i u pacientů s chronickými rovnovážnými problémy, kteří nejsou po operaci,“ vysvětlila lékařka.

Podle vývojářů z Prozety je cílem software zjednodušit do té míry, aby tuto formu rehabilitace mohli pacienti používat i sami doma. Dosud rehabilitaci podstoupila asi třicítka lidí, pro potřeby studie lékaři tuto metodu porovnávají s pacienty rehabilitujícími jinými způsoby.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka