lupa x
user

Budoucností výroby je podle vědců umělá inteligence a virtuální realita

Budoucností výroby je podle vědců umělá inteligence a virtuální realita

31.05.2023 , Aktualizováno 30.05.2023

Redakce

Umělá inteligence, virtuální realita i robotická ruka ovládaná na dálku jsou budoucností výroby, na které pracují výzkumné týmy ve spolupráci s Institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení (ČVUT). Výhody nejnovějšího konceptu distribuované modulární výroby vědci představili při oslavách deseti let institutu. Slavnostní dopoledne zahájilo třídenní sérii konferencí a workshopů v budově CIIRC v pražských Dejvicích. Součástí programu je i Národní průmyslový summit.

Budoucností výroby je podle vědců umělá inteligence a virtuální realita

Foto: Shutterstock

Vědci kolem CIIRC mají za sebou řadu úspěchů, podíleli se například na přípravě Národní iniciativy Průmysl 4.0 pro českou vládu. Technologické možnosti pro chytrou a udržitelnou průmyslovou výrobu postavené na principech Průmyslu 4.0 pak rozvíjí česko-německé Výzkumné a inovační centrum pro pokročilou průmyslovou výrobu RICAIP.

Vize a cíle, se kterými jsme přistupovali k budování nového vědeckého institutu, se více než naplnily. Význam dnes masivně diskutované umělé inteligence jsme předvídali, a proto zde mohou fungovat multidisciplinární týmy, které jsou mezi nejlépe hodnocenými v Česku i v Evropě,“ řekl vědecký ředitel CIIRC Vladimír Mařík.

Zástupci české vědy, průmyslu i státu mohli zhlédnout ukázku výroby modelového auta ve výzkumném a experimentálním pracovišti testbed pro Průmysl 4.0 nebo využití virtuální reality při výrobě. Specialista v Praze přímo před diváky naváděl kolegu v Německu při sestavování součástky, když pomocí virtuální reality prováděl úkony na digitálním modelu a jeho pohyby opakovala robotická ruka na německém pracovišti. S pomocí telefonických instrukcí a robotické ruky byl tak německý technik schopný součástku sestavit.

Podpora excelentní vědy, excelentních vědců a transfer znalostí do průmyslu patří mezi mé priority. A proto fandím pracovištím, jako je CIIRC ČVUT. Ve výzkumu umělé inteligence nesmí naše společnost zaspat a na CIIRC to dobře vědí,“ řekla ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09).

Při příležitosti oslav CIIRC ocenil lidi, kteří se zasloužili o jeho založení a další chod. Ocenění převzal bývalý premiér Mirek Topolánek, vedoucí projektové kanceláře a strategických projektů CIIRC Vít Dočkal a profesor umělé inteligence na Rýnsko-Vestfálském vysokém učení technickém (RWTH) v Aachenu Holger Hoos.

Úspěch evropské umělé inteligence v Evropě (AI made in Europe) závisí na talentu a odborných znalostech v této oblasti napříč celou Evropou. CIIRC, ČVUT a český ekosystém AI jako celek jsou vynikajícími příklady úsilí a příspěvků, které mají skutečný dopad,“ řekl Hoos.

CIIRC je vědecko-výzkumný ústav ČVUT, který se zaměřuje na průmysl, energetiku, chytrá města a zdravou společnost v základním i aplikovaném výzkumu. Institut byl založen v roce 2013, od roku 2017 funguje naplno a zabývá se například umělou inteligencí, robotikou, ale i strojovým učením nebo bioinformatikou.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka