lupa x
user

Budoucností zdravotní prevence jsou podle odborníků inovativní samovyšetření

Budoucností zdravotní prevence jsou podle odborníků inovativní samovyšetření

09.06.2023 , Aktualizováno 08.06.2023

Redakce

Proč lidi někdy bolí hlava, proč se jim nedaří zhubnout či proč jim nedělají dobře některé potraviny, na tyto a další otázky odpoví analýza potravinových intolerancí. Projekt České zemědělské univerzity (ČZU) a společnosti Nexteom cílí na preventivní péči o zdraví, jeho součástí je i otevření kontaktního testovacího místa v areálu školy, přístupné bude i veřejnosti. Projekt dnes v Praze představili zástupci univerzity a firmy.

Budoucností zdravotní prevence jsou podle odborníků inovativní samovyšetření

Foto: Shutterstock

Cílem projektu je využít inovativní technologie, které umožní absolvovat různá vyšetření „z kapky krve“. Vyšetření cílí na včasný záchyt nežádoucích změn zdravotního stavu souvisejících s nevhodným stylem života. Analýza mikrobiomu, zjištění rizika zubního kazu, screening civilizačních chorob, ale i vyšetření alergií a potravinových intolerancí jsou ve světě stále častější testy, které dokážou upozornit na mnoho zdravotních problémů, rizik a předcházet vážným zdravotním komplikacím.

Mikrobiom je soubor všech mikroorganismů osidlujících určité prostředí. Jedná se o soubor zdraví prospěšných ale i patogenních mikrobů, které ovlivňují zdraví lidí.

Například potravinové intolerance mohou vyvolávat nejrůznější problémy, které si ani s konkrétním jídlem nespojíte, protože se mohou dostavit i několik hodin či dnů poté, co jste něco snědli. Důsledkem mohou být nejen trávicí potíže, ale i kožní problémy, únava, poruchy spánku či bolest hlavy,“ řekl odborník firmy Nexteom Jan Špička.

Kontaktní místo bude moci kromě zaměstnanců a studentů ČZÚ využívat i veřejnost. Na místě bude možné podstoupit vyšetření a zároveň konzultovat výsledky.

Testy se v současné době provádějí samoodběrem, lidé nemusí docházet na odběrová místa a na testování krve stačí pár kapek krve z prstu. Výsledky se následně doručují elektronicky společně s vysvětlením a interpretací naměřených hodnot.

Poštou vám dorazí sada pro samoodběr, nebo vám přijedeme provést odběr k vám domů či do firmy, podle vašich preferencí,“ uvedl Špička.

Podle odborníků z firmy Nexteom existuje stále více důkazů o spojitosti mezi orálním a střevním mikrobiomem a celkovým zdravím. Nerovnováha v mikrobiomu může být spojena například s rozvojem chronických zánětlivých procesů v organismu, což může vést k většímu riziku mnoha zdravotních problémů, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, a dokonce i některé druhy rakoviny.

ČZU chce ve spolupráci s společností Nexteom v projektu poukázat na možnosti moderního přístupu k laboratorním analýzám. „Tak jako se pomocí nejrůznějších strategických metod a nástrojů, v jejich souladu, staráme například o krajinu, která je zdrojem všech nezbytných potřeb pro život, umožňujeme také nejmodernější péči o lidské zdraví a následnou kvalitu života obecně,“ řekl kvestor ČZU Jakub Kleindienst.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka