lupa x
user

Studenti českolipské průmyslovky bodovali s vodíkovou formulí ve světovém finále H2GP PRO v Las Vegas

Studenti českolipské průmyslovky bodovali s vodíkovou formulí ve světovém finále H2GP PRO v Las Vegas

22.09.2023 , Aktualizováno 21.09.2023

Redakce

Světové finále Hydrogen Grand Prix v Las Vegas bylo závěrem letošní série mezinárodních závodů H2GP PRO. V nich tisíce studentů, ze zhruba dvaceti států, závodí s vlastnoručně postavenými standardizovanými modely elektromobilů v měřítku 1:10, které mají vodíkový pohon.

Studenti českolipské průmyslovky bodovali s vodíkovou formulí ve světovém finále H2GP PRO v Las Vegas

Foto: Shutterstock

Přesněji řečeno v modelech, které kombinují vodíkový PEM článek a akumulátory, stejně tak jako je tomu v reálných FCEV automobilech.

Českolipský tým se do celosvětového finále probojoval díky předchozím úspěchům na českých závodech H2GP PRO. „Na jarních kvalifikačních závodech v Sedlčanech náš tým postupoval do národního finále z 6. místa. Na květnové české finále v Ostravě jsme se však dobře připravili a umístili se na skvělém 2. místě. Díky tomu tým následně postoupil do celosvětového finále v Las Vegas,“ uvedla Vendulka Vorlová, zástupkyně ředitele Střední průmyslové školy v České Lípě.

Půjčený model skládali tři měsíce, jízdu trénovali v tělocvičně

Přípravě na závody vodíkových formulí předcházely dlouhé měsíce příprav – a kromě jiného si studenti museli vůz nejdříve sami sestavit. „Stavebnici automobilu máme zapůjčenu z Katedry softwarového inženýrství Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Děčíně. Sestavení celého automobilu do funkčního stavu trvalo našemu týmu tři měsíce. Žáci na stavbě autíčka pracovali mimo vyučování mnoho hodin, ale věnovali se i technice jízdy v rámci tréninků ve školní tělocvičně,“ upozornila Vorlová.

Šestičlenný studentský tým Pink Hawk ve složení Adam Jílek a Josef Major (řidiči) a Josef Zimandl, Matěj Romanovský, Lukáš Hlavnička a Ivan Turek (mechanici), pod pedagogickým dozorem Vendulky Vorlové mladší a Davida Svobody, s tímto automobilem následně soutěžil ve světovém finále v Las Vegas.

Zde se tým nejprve musel vypořádat s dvouhodinovým kvalifikačním závodem, z nějž postoupil ze třetí pozice. Ve finále, které se konalo 13. září, a ve kterém se závodilo rovných šest hodin, se tým umístil na výtečném osmém místě. Ze čtyř českých týmů, které se závodů Horizon Hydrogen Grand Prix World Final účastnily, se tak tým Pink Hawk stal nejlepším českým reprezentantem a předčil i týmy ze Švýcarska, Slovenska, Singapuru nebo hostujících USA.

Úspěšnou účast českolipského týmu finančně podpořili: Liberecký kraj, Sauer Žandov a. s., Horizon Fuel Cell Europe, s.r.o., Česká vodíková technologická platforma z. s. (HYTEP) a Moravia Steel a. s., za což všem patří velké poděkování. Nemalé poděkování patří též pánům Václavu Bystrianskému a Petru Grofovi za jejich organizační a technickou pomoc.

Střední průmyslová škola Česká Lípa

http://www.kraj-lbc.cz/aktuality/studenti-ceskolipske-prumyslovky-bodovali-s-vodikovou-formuli-ve-svetovem-finale-h2gp-pro-v-las-vegas-n1149620.htm

Hlavní stránka