lupa x
user

Odborníci z brněnského ICRC učí umělou inteligenci léčit srdce

Odborníci z brněnského ICRC učí umělou inteligenci léčit srdce

07.04.2024 , Aktualizováno 05.04.2024

Redakce

Výzkumné týmy z Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v Brně se podílejí na vývoji nástroje umělé inteligence, který pomůže individuálně vyhodnocovat rizika pacientů s chronickým srdečním selháním. Projekt nazvaný AI4HF bude zpracovávat pacientská data ve velkém množství, zvládnout by měl i analýzu pokročilých zobrazovacích technik, jako třeba EKG. Největším přínosem softwaru bude zrychlení práce lékařů prvního kontaktu a ambulantních kardiologů, uvedl v tiskové zprávě Jiří Erlebach, mluvčí svatoanenské nemocnice, jejíž je ICRC součástí.

Odborníci z brněnského ICRC učí umělou inteligenci léčit srdce

Foto: Shutterstock 

Chronické srdeční selhání je stav, kdy srdce není schopno dostatečně pumpovat krev. Klíčová je včasná diagnóza a výběr optimálního diagnosticko-terapeutického postupu. Umělá inteligence nabídne lékaři personalizované návodné informace k léčbě na základě velkého množství dat získaných od pacientů z nemocnic v Česku, Španělsku, Nizozemsku a Peru. Její algoritmy analyzují anamnézu, diagnostické testy i životní styl.

Na projektu se podílejí desítky kardiologů, softwarových vývojářů i datových vědců. „Zásadní je centralizace informací. Pokud přijde do ambulance pacient, nástroj umělé inteligence pomůže jednat rychleji na základě už mnohokrát řešených případů jinde po světě. Stejné příznaky totiž mohl mít třeba pacient ve městě XY, a jelikož z jeho dat vychází software AI, který má k dispozici i celý proces jeho léčby, a tedy ví, co skutečně zafungovalo, může pomoci pacienta nejen rychleji diagnostikovat, ale i navrhnout tu nejlepší léčbu,“ uvedl koordinátor projektu, kardiolog Roman Panovský.

Umělá inteligence bude analyzovat i výstupy pokročilých zobrazovacích technik, jako jsou magnetická rezonance nebo CT skeny, které poskytují podrobné informace o struktuře a funkci srdce. AI algoritmy pomohou okamžitě detekovat jemné změny a abnormality. Projekt chce přispět i k lepšímu vnímání nástrojů AI, neboť podle jeho členů se u některých odborníků nesetkává s příliš velkou důvěrou. Zpětnou vazbu nástroji poskytují kardiologové, kteří tak pomáhají vývojářům softwaru zlepšovat výsledek.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka