lupa x
user

Do Rady ČT mohou zamířit například exředitel ČRo Ježek nebo politolog Mrklas

Do Rady ČT mohou zamířit například exředitel ČRo Ježek nebo politolog Mrklas

18.05.2022

Redakce

Členy Rady České televize se mohou stát politolog Ladislav Mrklas, vysokoškolský pedagog Jakub Končelík nebo publicista Jan Svačina. Jednoho z nich zvolí Sněmovna na místo loni odvolané radní Haně Lipovské. Na kandidátku pro volbu na plénu Sněmovny je dnes zařadil sněmovní volební výbor. Do Rady ČT by mohli zamířit také bývalý ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek nebo bývalá novinářka a členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Milada Richterová. Obsadí místa po radních, kterým skončily jejich mandáty. Sněmovna by mohla nové členy Rady ČT volit na své červnové schůzi.

Do Rady ČT mohou zamířit například exředitel ČRo Ježek nebo politolog Mrklas

Sněmovna bude vybírat celkem pět nových radních. Výbor jako obvykle zúžil počet kandidátů tak, že na jedno volné místo vybral tři jména. Před poslance dnes předstoupilo 35 z původních 36 kandidátů. Bývalý člen rady Zdeněk Šarapatka se kandidatury vzdal.

Na čtyři uvolněná místa v radě s řádnou délkou mandátu navrhl výbor dále bývalého radního Luboše Beniaka, novináře Bohuslava Fliedra, odborníka na vzdělávací systémy Bohumila Kartouse, grafika Kamila Macharta, Jana Mikuláštíka, kterého navrhl spolek Orel, Karla Nováka navrženého Nadačním fondem Filantia, ředitele Městské knihovny v Praze Tomáše Řeháka, bývalého člena Rady Českého rozhlasu Petra Šafaříka, univerzitního profesora v oboru film a televize Jiřího Voráče a novináře Vratislava Dostála.

Sněmovna volila šestici radních České televize v březnu a v dubnu. V březnu zvolila v prvních kolech bývalého ředitele ostravského studia ČT Ilju Racka. V dubnových druhých kolech pak žádný z kandidátů nezískal dostatečný počet poslaneckých hlasů a pět míst zůstalo v Radě ČT neobsazených. Z vyjádření poslanců vládní většiny tehdy vyplynulo, že se zástupci koalice na kandidátech, kteří měli být zvoleni, dohodli. Někteří poslanci ale dohodu zřejmě nerespektovali.

Rada České televize je stejně jako u ostatních veřejnoprávních médií nástrojem veřejnosti pro její kontrolu. Mezi nejdůležitější pravomoci patří schvalování rozpočtu televize a volba nebo odvolávání jejího generálního ředitele.

Hlavní stránka