lupa x
user

Kryptoměnová burza Coinbase propustí 18 procent zaměstnanců

Kryptoměnová burza Coinbase propustí 18 procent zaměstnanců

15.06.2022

Redakce

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase Global zruší 1100 pracovních míst, což odpovídá zhruba 18 procentům celkové pracovní síly firmy. Burza se snaží snížit náklady v době poklesu finančních trhů, oznámil na firemním blogu ředitel společnosti Brian Armstrong.

Kryptoměnová burza Coinbase propustí 18 procent zaměstnanců

Trh s kryptoměnami bojuje s extrémní nestabilitou způsobenou ekonomickými a geopolitickými nejistotami, mezi které patří rostoucí inflace a dopady války na Ukrajině. Cena bitcoinu, což je nejznámější a největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, v pondělí klesla zhruba o 14 procent, když kryptoúvěrová firma Celsius Network zmrazila výběry a převody. Dnes v Asii bitcoin na krátkou dobu klesl až pod 21 000 USD (497 900 Kč). Loni v listopadu se dostal až těsně pod 69 000 USD. Ceny kryptoměn se na začátku pandemie prudce zvyšovaly, protože mimořádně nízké úrokové sazby povzbudily některé investory k nákupu nejrizikovějších investic.

„Zdá se, že po více než desetiletém ekonomickém rozkvětu vstupujeme do recese. Recese by mohla způsobit další kryptoměnovou zimu a mohla by trvat delší dobu,“ uvedl Armstrong.

Firma neposkytla žádné bližší podrobnosti k tomu, kterých oddělení se bude propouštění týkat. Armstrong pouze uvedl, že zaměstnanci obdrží e-mail od personálního oddělení, ve kterém budou informováni, zda se jich propouštění týká.

Celkové náklady na restrukturalizaci by podle Coinbase měly činit 40 až 45 milionů USD a z velké části budou souviset s odstupným pro zaměstnance. Restrukturalizace by z velké části měla být dokončena ve druhém čtvrtletí a na konci června by měla firma mít celkem zhruba 5000 zaměstnanců.

Minulý měsíc podnik uvedl, že jeho celkové výnosy za první tři měsíce letošního roku klesly o 35 procent na 1,17 miliardy USD. Zaostaly tak za očekáváním analytiků, upozornila agentura Reuters. Počet aktivních měsíčních uživatelů se snížil o 19 procent, zejména kvůli poklesu hodnoty kryptoměn. Kryptoměnové burzy získávají peníze z poplatků za transakce s digitálními měnami, počet transakcí ale v době útlumu výrazně klesá.

Společnost Coinbase, ve které zaměstnanci pracují na dálku, byla založena v roce 2012 a nemá žádnou centrálu. V dubnu 2021 se s akciemi firmy začalo obchodovat na burze a první obchodní den uzavřely na ceně 328 USD. Dnes po začátku obchodování klesly téměř o pět procent na 49,5 USD, od počátku letošního roku ztrácejí zhruba 80 procent.

San Francisco, USA (ČTK)

Hlavní stránka