lupa x
user

Ukrajinský mediální magnát Achmetov předává své podnikání státu

Ukrajinský mediální magnát Achmetov předává své podnikání státu

12.07.2022

Redakce

Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov dnes oznámil, že veškerý svůj mediální byznys v hodnotě desítek miliard korun předá státu. Kvůli ruské válce proti Ukrajině jej totiž nedokázal prodat za tržních podmínek v půlroční lhůtě. Tu vymezil loni přijatý zákon, který má kvůli národní bezpečnosti omezit vliv oligarchů na Ukrajině.

Ukrajinský mediální magnát Achmetov předává své podnikání státu

Foto: Shutterstock 

„Tento týden se Media Grupa Ukrajina vzdá ve prospěch státu všech licencí na pozemní a družicové televizní vysílání a licencí pro tištěná média. Ukončíme také činnost internetových médií,“ uvedl Achmetov. Rozhodnutí označil za vynucené. Zdůraznil, že „nebyl, není a nebude oligarchou“, ale je největším soukromým investorem v zemi.

Achmetovovo mediální podnikání podle jeho vyjádření zahrnovalo mimo jiné deset televizních stanic. Do médií investoval více než 1,5 miliardy dolarů (asi 36,6 miliardy Kč) a zaměstnává zde na čtyři tisíce lidí.

Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak označil miliardářovo rozhodnutí za „důstojný příklad“ toho, že „zákon platí pro všechny“ a že vztahy mezi státem a byznysem mají být založeny na transparentnosti a odmítání zákulisních čachrů.

Achmetovovo mediální podnikání zahrnuje celostátní televizi Ukrajina, celostátní zpravodajskou televizi Ukrajina 24, tematické televize věnované mládeži, sportu, zábavě či regionální televize, produkční společnosti či server Segodňa, připomněl list Ukrajinska pravda. Achmetovovy televize mají miliony diváků, podotkla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

„Odchod Rinata Achmetova z mediálního podnikání byl natolik nečekanou novinkou, že je teď těžké zformulovat četné otázky, které toto rozhodnutí vyvolalo, natož na ně dát odpovědi,“ píše web BBC v komentáři. Za příčinu odchodu Achmetov označil skutečnost, že začal platit zákon proti oligarchům, ale podle komentáře je velice těžké v to uvěřit, protože existovaly alternativní možnosti: kupříkladu exprezident Petro Porošenko předal své televize do rukou pracovních kolektivů. Obsah se nijak nezměnil, ale formální výhrada padla, uvedl komentátor BBC.

„Co se dál stane s Achmetovovou mediální říší, hlavně jeho televizemi?“ ptá se komentář. Momentálně podle něj televizní trh na Ukrajině chybí, všechny celostátní stanice vysílají stejný telemaratón, jehož program určují úřady. „Ale jednou válka skončí,“ píše BBC a ptá se, zda pak začne toto mediální impérium pracovat pro nynější režim, který před válkou za jeden z hlavních problémů označoval, že mu chybí vlastní média. Otázkou je podle komentáře i osud 4 000 pracovníků mediální skupiny, protože není jisté, zda Achmetov předá státu spolu s licencemi i pracovní smlouvy. Zmizí evropský fotbal z ukrajinských obrazovek? ptá se BBC s tím, že poslední otázka je asi nejmenší z problémů, které stojí před ukrajinským televizním trhem, Rinatem Achmetovem a vůbec Ukrajinou.

Kyjev, Ukrajina (ČTK)

Hlavní stránka