lupa x
user

V Brně nafoukli desetimetrové modely Slunce, Měsíce, Marsu a Země

V Brně nafoukli desetimetrové modely Slunce, Měsíce, Marsu a Země

07.08.2022 , Aktualizováno 05.08.2022

Redakce

Nafouknutím desetimetrových modelů Slunce, Měsíce, Marsu a Země pokračuje v parku Kraví hora Festival planet, který pořádají multimediální architekti z kreativního studia Visualove a Hvězdárna a planetárium Brno. Modely planet nafouknou zaměstnanci hvězdárny každý den, vystavené budou v parku za příznivého počasí vždy od 14:00 do 23:30, řekl ČTK ředitel hvězdárny Jiří Dušek.

V Brně nafoukli desetimetrové modely Slunce, Měsíce, Marsu a Země

Foto: Hvězdárna a planetárium Brno 

Na vzhledu obřích modelů pro brněnskou hvězdárnu spolupracovalo kreativní studio VISUALOVE se společností Kubíček Visionair. „Poprvé jsme spolu s VISUALOVE připravovali velký desetimetrový model Měsíce k příležitosti 50. výročí přistání na Měsíci. Díky tomuto projektu odstartovala i spolupráce s brněnskou hvězdárnou a planetáriem. Na zevnitř prosvětlený Měsíc se v roce 2019 za jediný víkend přišlo podívat kolem osmi tisíc lidí,“ uvedla Petra Hájková z Kubíček Visionair.

Od té doby firma každý rok ušila pro hvězdárnu jedno nové vesmírné těleso. V roce 2020 model Země, vloni model Marsu a letos model Slunce, který vznikl díky záběrům z vesmírné observatoře Solar Dynamics Observatory: Jeho sestavení trvalo osm dnů, z toho šest dní model šila jedna švadlena. Podle Hájkové vesmírná tělesa nejčastěji poptávají vedle hvězdáren i muzea, školy nebo pořadatelé festivalů jako například britský festival světla Leonardslee Illuminated. Nejčastěji poptávanou planetou je Země.

Hvězdárna desetimetrové Slunce vystavila na Kraví hoře poprvé při první části festivalu od 11. do 17. července. „Odhadujeme, že se na Heliosféru přišlo podívat okolo 30 tisíc návštěvníků,“ uvedl Dušek.

Pro návštěvníky parku je v druhé části festivalu připravená před budovou hvězdárny i nanostruktura Sluneční soustavy a výstava Jeho jasnost Slunce. Každý den od 21:00 bude promítat letní kino před budovou hvězdárny, na programu jsou sci-fi filmy v původním znění s českými titulky. Jako součást festivalu pořádá hvězdárna v pátek v 20:00 sraz všech světlušek a světloplachů. Vstup na venkovní akce je zdarma, doprovodný program v digitáriu hvězdárny je placený.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka