lupa x
user

Írán obchoduje za kryptoměny, možná tak obchází sankce

Írán obchoduje za kryptoměny, možná tak obchází sankce

10.08.2022

Redakce

Írán tento týden uskutečnil první oficiální objednávku na dovoz s využitím kryptoměny. Informovala o tom íránská agentura Tasním. Neupřesnila však, o jakou kryptoměnu jde. Islámská republika by tak mohla obejít americké sankce. Spojené státy uvalily na Írán téměř úplné hospodářské embargo, které zahrnuje i zákaz veškerého dovozu.

Írán obchoduje za kryptoměny, možná tak obchází sankce

Foto: Shutterstock 

Objednávka v hodnotě deseti milionů dolarů (239,7 milionu Kč) byla prvním krokem k tomu, aby země mohla obchodovat prostřednictvím digitálních aktiv, která obcházejí globální finanční systém ovládaný dolarem. Mohla by tak obchodovat s dalšími zeměmi podobně omezenými americkými sankcemi, jako je například Rusko.

„Do konce září bude používání kryptoměn a chytrých kontraktů široce využíváno v zahraničním obchodě s vybranými zeměmi,“ uvedl na twitteru úředník z íránského ministerstva průmyslu, těžby a obchodu.

Podle jedné studie se loni 4,5 procenta veškeré těžby bitcoinů uskutečnilo v Íránu, k čemuž částečně přispěla i levná elektřina v této zemi. Těžba kryptoměn by mohla Íránu pomoci vydělat stovky milionů dolarů, které lze použít na nákup dovozu a zmírnit dopady sankcí. Kurzy kryptoměn, jako je bitcoin či ethereum, silně kolísají a pro platby nenašly širokou podporu.

Evropská unie v pondělí uvedla, že předložila konečný text k obnově íránské jaderné dohody z roku 2015. Ve Vídni se předtím čtyři dny konala nepřímá jednání mezi americkými a íránskými představiteli.

Na základě dohody z roku 2015 Írán omezil svůj jaderný program výměnou za úlevu od sankcí Spojených států, EU a OSN. Bývalý americký prezident Donald Trump ale v roce 2018 od jaderné dohody odstoupil a obnovil tvrdé americké sankce. To Teherán přimělo k tomu, že zhruba o rok později začal jaderné limity dohody porušovat.

Teherán (ČTK)

Hlavní stránka