lupa x
user

V Mexiku zabili dalšího novináře, kritizoval vyšetřování vraždy 43 studentů

V Mexiku zabili dalšího novináře, kritizoval vyšetřování vraždy 43 studentů

23.08.2022

Redakce

Na jihu Mexika zastřelili dva útočníci dalšího místního novináře, který se tak letos v této zemi stal už 15. obětí z řad žurnalistů. Podle deníku El País jde o největší počet novinářů, jaký byl v Mexiku zavražděn v jednom roce. Dosud jich bylo za celý rok zabito nejvíce 12 v roce 2017, uvádí nevládní organizace Article 19. Letos už tak v Mexiku zavraždili v průměru dva novináře za měsíc.

V Mexiku zabili dalšího novináře, kritizoval vyšetřování vraždy 43 studentů

Žurnalista Fredy Román byl v pondělí odpoledne zastřelen před svým domem ve městě Chilpancingo, které je metropolí jihomexického státu Guerrero. Zemřel jen krátce poté, co na twitteru zveřejnil svůj poslední komentář. Týkal se zmizení 43 studentů v roce 2014, které zřejmě zavraždil místní gang. Případ dosud nebyl zcela objasněn, ale podle prokuratury bylo do vraždy studentů zapleteno i několik desítek policistů a vojáků.

Román ve svém příspěvku únos studentů označil za „státní zločin“ a zppakoval tak výrok vyšetřovací komise. Připomněl i zatčení bývalého generálního prokurátora Jesúse Murilla Karama z minulého týdne a skutečnost, že v případu bylo v poslední době vydáno osm desítek dalších zatykačů, mimo jiné i na vojenské velitele, úředníky či policisty. Karam čelí obvinění, že kauzu vyšetřovat nedbale a bránil nalezení pravých viníků.

Studenti pedagogické školy z Ayotzinapy zmizeli v září 2014 ve městě Iguala ve státě Guerrero. Podle jedné z verzí zadrželi 43 studentů zkorumpovaní policisté údajně na žádost místního starosty Josého Luise Abarky a předali je zločineckému gangu Guerreros Unidos, který je povraždil. Důvodem mohly být nekalé praktiky Abarky a jeho rodiny, proti nimž prý chtěli studenti protestovat.

Případem, kvůli němuž se konala řada demonstrací požadujících objasnění zločinu, se z iniciativy současné vlády zabývala i zvláštní komise (CVAJ). Ta minulý čtvrtek zveřejnila předběžné závěry, v nichž zmizení 43 studentů nazvala „státním zločinem“ a konstatovala, že nic nenasvědčuje tomu, že by studenti ještě žili. Komise studovala více než 41.000 dokumentů, včetně přepisů telefonátů a esemesek, a podle serveru BBC Mundo viděla i záznamy, na nichž jsou mučeni zadržení v této kauze.

Komise uvedla, že zločin provedli členové gangu Guerreros Unidos a „činitelé různých institucí mexického státu“. Den po zveřejnění jejích závěrů byl zatčen bývalý prokurátor Karam. Komise CVAJ také uvedla, že v kauze bylo vydáno dalších 83 zatykačů na vojenské velitele, policisty, členy správních a soudních orgánů a členy gangu Guerreros Unidos.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador v pondělí novinářům řekl, že komise neshledala důvody pro vyšetřování jeho předchůdce v nejvyšším úřadu, jímž byl Enrique Peňa Nieto (2012-2018), ani pro vyšetřování tehdejšího ministra obrany Salvadora Cienfuegose.

Mexiko (ČTK)

Hlavní stránka