lupa x
user

Vsetínské muzeum uchovává materiál z mrtvých zvířat,pomáhá při výzkumu i pátrání

Vsetínské muzeum uchovává materiál z mrtvých zvířat,pomáhá při výzkumu i pátrání

07.10.2022

Redakce

Muzeum regionu Valašsko se sídlem ve Vsetíně je členem Národní genetické banky živočichů (NGBŽ), která uchovává genomický materiál z nalezených mrtvých zvířat. Ten pak pomáhá třeba i při určování výskytu původu vzácných druhů, jak tomu bylo v letošním případu vlka sraženého u obce Ratiboř, sdělil dnes ČTK mluvčí muzea Jiří Koňařík.

Vsetínské muzeum uchovává materiál z mrtvých zvířat,pomáhá při výzkumu i pátrání

Foto: Shutterstock

Národní genetická banka živočichů je tvořena sítí institucí, které odebírají a uchovávají genomické vzorky živočichů. Údaje o nich jsou shromažďovány v tuzemských i mezinárodních databázích, kde jsou k dispozici pro potřeby aktuálního i pozdějšího výzkumu.

Muzeum regionu Valašsko podepsalo memorandum o spolupráci v rámci NGBŽ na jaře 2019. V souvislosti s tím jsme získali i povolení ke sběru chráněných organismů od Zlínského a Moravskoslezského kraje, včetně území CHKO Beskydy a Bílé Karpaty uvedl zoolog muzea Zdeněk Tyller.

K ukládání vzorků používá mrazicí box umístěný ve zrekonstruovaném zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Odebíráme vzorky především z mrtvých obratlovců, často sražených na vozovce. Jedna zkumavka s materiálem zůstává u nás jako součást muzejní sbírky, druhá je odeslána do genetické banky Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR pro uchovávání v hlubokomrazicím boxu s teplotou minus 80 stupňů Celsia,“ uvedl Tyller. V evidenci muzea jsou vzorky 87 živočichů, u 15 z nich jde o zvláště chráněné druhy.

Využití uložených vzorků v praxi se ukázalo například v případě vlka, který byl letos sražen na silnici u Ratiboře na Vsetínsku. Pitva a analýza ukázaly silnou příbuzenskou vazbu s genetickým materiálem, který pocházel ze vzorku trusu z Malé Fatry. Lze tedy předpokládat, že v tomto případě tento přísně chráněný jedinec přišel ze Slovenska,“ uvedl Tyller.

Ve sběrném území muzea jsou i druhy živočichů jako plch lesní, myšivka horská, bělozubky nebo rejsek horský, se kterými by mohla pomoci i veřejnost. Nejde o žádnou cílenou výzvu k lovu, ale s přicházejícím podzimem se do chalup stahují hlodavci a občas skončí v pastech, které na ně lidé líčí. Ptáci zase poměrně často hynou po nárazu do oken budov,“ uvedl Tyller. Mrtvého obratlovce je možné vyfotit a snímek poslat i se stručnými informacemi prostřednictvím mobilní aplikace WhatsApp na telefon 775 284 222, nebo na e-mail tyller@muzeumvalassko.cz. Pokud by se jednalo o živočicha, o kterého bychom měli zájem, domluvili bychom se na předání. Za jakoukoliv informaci a spolupráci budeme velmi rádi,“ uvedl Tyller.

Vsetín (ČTK)

Hlavní stránka