lupa x
user

Novinářské organizace vyzývají poslance ke schválení změn zákonů o ČT a ČRo

Novinářské organizace vyzývají poslance ke schválení změn zákonů o ČT a ČRo

13.10.2022

Redakce

Mezinárodní novinářské a mediální organizace vyzývají poslance ke schválení změn zákonů o České televizi (ČT) a Českém rozhlasu (ČRo). Omezí to podle organizací možnost politických tlaků na tato veřejnoprávní média. Výzvu dnes zveřejnil Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (IPI). Připojilo se k ní kromě IPI, který sdružuje představitele médií z více než stovky zemí světa, ještě dalších deset organizací, například Reportéři bez hranic (RSF), Evropská vysílací unie (EBU) nebo Evropská federace novinářů (EFJ).

Novinářské organizace vyzývají poslance ke schválení změn zákonů o ČT a ČRo

Foto: Shutterstock

Za předchozí vlády byla Česká televize pod trvalým politickým tlakem, mimo jiné prostřednictvím dobře zdokumentovaných pokusů o sesazení generálního ředitele prostřednictvím politicky motivovaných jmenování do rady (ČT),“  uvádějí novinářské organizace. ČT podle nich navzdory politickým tlakům zůstala vzorem nezávislého veřejnoprávního vysílání ve střední a východní Evropě. Pokud však nedojde ke změně současného legislativního rámce, která by zabránila zneužívání slabých míst, bude televize i nadále vydána na milost a nemilost politickým zásahům budoucích vlád,“ píše se ve výzvě poslancům.

Vládní novela zákonů o ČT a ČRo předpokládá zejména zapojení Senátu do výběru radních veřejnoprávní televize a rozhlasu. Nyní volí radní obou médií jen poslanci. Kandidáty do rad by také mohly navrhovat výhradně organizace s nejméně desetiletou historií, tedy nikoli například nově založené. Dohromady by tyto změny významně omezily počet nátlakových možností, které budou mít k dispozici budoucí vlády k narušení práce vysílatele nebo ovlivnění jeho zpravodajství prostřednictvím svých zástupců v radách,“ hodnotí novelu novinářské organizace.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) uvádí stejně jako organizace novinářů, že cílem změn zákonů je posílení nezávislosti ČT a ČRo. Proti vládní novele se naopak staví zejména opoziční hnutí SPD. Předseda SPD Tomio Okamura dnes ve Sněmovně nepřímo ohlásil snahu tohoto hnutí, zmařit projednání novely. Kabinet Petra Fialy (ODS) chce podle lídra SPD „politicky úplně ovládnout Českou televizi“. Okamura tak vysvětlil svůj postup, kdy až do polední přestávky navrhoval přednostní projednání jiných bodů schůze. Dnes se tak poslanci k úvodní debatě o vládní předloze pravděpodobně nedostanou.

Praha (ČTK)

 

Hlavní stránka