lupa x
user

Ruský historik Zubov je v Brně, začne přednášet o dějinách 20. století

Ruský historik Zubov je v Brně, začne přednášet o dějinách 20. století

19.10.2022

Redakce

Uznávaný ruský historik Andrej Zubov, který na přelomu září a října pod tlakem okolností odešel z vlasti, dorazil do Brna, kde by měl přednášet na Masarykově univerzitě. Zubov patřil k ruským intelektuálům, kteří se nebáli kritizovat tamní politiku. Tématem jeho přednášek v Brně budou ruské dějiny. Příjezd Zubova potvrdil mluvčí školy Radim Sajbot. Podrobnosti univerzita zveřejnila na webu.

Ruský historik Zubov je v Brně, začne přednášet o dějinách 20. století

Foto: Shutterstock

Zubov má za sebou schůzku s rektorem Martinem Barešem. „Jeho přehled, nejen historický, ale třeba i politický, podpořený velkou osobní odvahou popisovat věci pravdivě, je inspirující. Sám bych rád navštívil některou z jeho plánovaných přednášek,“ uvedl Bareš.

Zubov je expertem na dějiny evropské filozofie, dějiny náboženství, ruskou a srovnávací historii. Podílel se například na knize Dějiny Ruska 20. století, která vyvolala ohlas a polemiky. V roce 2014 musel opustit Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě poté, co kritizoval ruskou politiku vůči Ukrajině, která vyústila v anexi Krymu.

V roce 2019 mu Masarykova univerzita udělila čestný doktorát. Už tehdy dostal nabídku přednášet v Brně, avšak odmítl s tím, že chce působit v Rusku.

„Bohužel okolnosti se vyvinuly jinak, a tak si velmi cením toho, že mě Masarykova univerzita oslovila znovu. Je to pro mě opravdový dárek, že budu moci znovu přednášet, protože se tak mohu vrátit zpátky k mým univerzitním aktivitám, tedy k činnostem, které jsem musel přestat před osmi lety vykonávat,“ popsal Zubov.

Vlast opustil na poslední chvíli, těsně před tím, než Finsko uzavřelo pro Rusy hranici. S rodinou se pak přesunul trajektem do Estonska, dále autem přes Rigu, Vilnius a Varšavu do Brna. Na filozofické fakultě naplánoval přednáškový cyklus zaměřený na ruskou historii 20. století a důvody ruských katastrof, které podle Zubova začaly v roce 1917 a pokračují dodnes.

„Rád bych tímto nastínil, jak se dá podobným událostem předcházet v budoucnu. Přednášet zatím budu vždy jednou týdně,“ uvedl Zubov.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka