lupa x
user

Na zařízení s Androidem v ČR útočily v listopadu programy zaměřené na hry

Na zařízení s Androidem v ČR útočily v listopadu programy zaměřené na hry

19.12.2022

Redakce

Na zařízení s operačním systémem Android v ČR v listopadu nejčastěji útočily programy zaměřující se na uživatele mobilních her. Programy Andreed a Hiddad stály za 35 procenty všech útoků. V několika případech bezpečnostní specialisté dokonce zachytili verze her, které cílily především na děti. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti Eset.

Na zařízení s Androidem v ČR útočily v listopadu programy zaměřené na hry

Foto: Shutterstock

„Útočníci prostřednictvím programů Andreed a Hiddad míří na uživatele všech věkových kategorií, i na ty nejmladší. V případě Hiddad jsme viděli, jak zneužívají k jeho šíření hru podobnou velmi populární hře Minecraft, která je oblíbená mezi dětmi. Také další hry, které jsme v těchto kampaních zachytili, jsou určeny především pro mladší publikum. Je to velmi běžná strategie, kterou útočníci vždy využívají před většími svátky a prázdninami,“ řekl vedoucí analytického týmu Eset Martin Jirkal.

Zatímco útočné kampaně adwaru Andreed zachytili bezpečnostní experti uprostřed měsíce, Hiddad využili útočníci především ve dnech 13. a 27. listopadu. Nevyžádaná reklama se stala v letošním roce nejběžnější moderní hrozbou pro zařízení s operačním systémem Android. Jako typ škodlivého kódu tak zcela zastínila například dříve aktivní stalkerware pro pronásledování obětí či bankovní škodlivé kódy, uvedl Eset.

„Mezi hrozby v podobě nevyžádané reklamy patří celá řada škodlivých kódů s různou mírou rizikovosti pro operační systém zařízení a uživatelská data. V Česku je adware Andreed rozšířený právě kvůli tomu, že není tolik invazivní jako jiné hrozby a uživatelé mu nemusí věnovat takovou pozornost,“ dodal Jirkal. Reklamní adware podle firmy také často funguje jako prostředník pro šíření daleko závažnějších hrozeb. Takovými typy jsou například downloadery, které v okamžiku, kdy je uživatel vpustí do zařízení, začnou stahovat další adware či jiné škodlivé kódy. Zařízení pak mohou reklamou zcela zahltit a pokud uživatel na nějaké vyskakovací reklamní okno klikne, může být přesměrován na podvodnou webovou stránku.

Důvodem rozšíření a popularity adwaru u útočníků je jeho úspěšnost. Bezpečnostní specialisté tak nadále varují, aby uživatelé nestahovali hry a jiné programy z neoficiálních obchodů s aplikacemi či veřejných internetových úložišť. Konkrétně na internetová úložiště se v posledních měsících zaměřují útočníci škodlivým kódem Agent.KEQ, který na sebe bere podobu aplikace pro stahování obsahu s názvem Your File Is Ready To Download.apk.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka