lupa x
user

Komise: WhatsApp slibuje větší transparentnost a plné dodržování pravidel EU

Komise: WhatsApp slibuje větší transparentnost a plné dodržování pravidel EU

06.03.2023

Redakce

Provozovatel chatovací aplikace WhatsApp slíbil, že po stížnostech na změnu pravidel ochrany soukromí bude transparentnější a že bude plně dodržovat pravidla Evropské unie. Ve svém sdělení to dnes uvedla Evropská komise (EK), která jako exekutivní orgán EU plní i roli antimonopolního úřadu. WhatsApp je součástí americké technologické společnosti Meta Platforms, dříve Facebook.

Komise: WhatsApp slibuje větší transparentnost a plné dodržování pravidel EU

Foto: Shutterstock

WhatsApp uživatelům usnadní odmítání aktualizací, když s nimi nebudou nesouhlasit. Srozumitelně také vysvětlí, kdy takové odmítnutí povede k tomu, že uživatel nebude moct službu WhatsApp už nadále používat.

Provozovatel WhatsAppu také uvedl, že osobní údaje uživatelů nesdílí pro reklamní účely s třetími stranami ani s jinými společnostmi ze skupiny Meta, tedy ani s Facebookem. Dialog mezi WhatsAppem a komisí koordinovala švédská spotřebitelská agentura a irská komise pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů. Zprostředkovala jej komise.

„Vítám závazek WhatsAppu, že změní své postupy tak, aby byly v souladu s pravidly EU, a že bude aktivně informovat uživatele o jakýchkoli změnách jejich smlouvy a respektovat jejich výběr, místo toho, aby se jich na to při každém otevření aplikace znovu ptal. Spotřebitelé mají právo porozumět tomu, s čím souhlasí a co tato volba konkrétně obnáší, aby se mohli rozhodnout, zda chtějí platformu nadále používat,“ uvedl eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Na údajně nekalé praktiky v souvislosti s aktualizacemi podmínek služby a zásad ochrany osobních údajů WhatsAppu upozornila v lednu loňského roku Evropská spotřebitelská organizace (BEUC) a osm jejích členských asociací. EK a evropské úřady pro ochranu spotřebitelů, tedy síť pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitelů CPC, zaslaly provozovateli aplikace WhatsApp ve věci dopis. Loni v červnu své požadavky zopakovaly v dalším dopise.

CPC bude aktivně sledovat, jak WhatsApp tyto závazky zavádí při budoucích aktualizacích svých zásad. Bude-li to nutné, bude vynucovat jejich dodržování i vymáháním případných pokut.

Brusel (ČTK)

Hlavní stránka