lupa x
user

Cena bitcoinu se vyšplhala nad 26.500 USD, je nejvyšší od loňského června

Cena bitcoinu se vyšplhala nad 26.500 USD, je nejvyšší od loňského června

14.03.2023

Redakce

Nejznámější kryptoměna bitcoin dnes čtvrtým dnem posiluje, odpoledne se dostala až na 26.533 dolarů (asi 588.000 Kč), a je tak nejvýše od loňského června. Podle analytiků těží z chaosu na globálních trzích po krachu amerických finančního ústavů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Kryptoměnová burza Binance zároveň oznámila, že pozastavuje vklady a výběry v britských librách.

Cena bitcoinu se vyšplhala nad 26.500 USD, je nejvyšší od loňského června

Foto: Shutterstock 

Kolem 14:30 SEČ si bitcoin podle specializovaného serveru CoinDesk připisoval za uplynulý den asi deset procent. V neděli cena bitcoinu vzrostla o 7,6 procenta a v pondělí o dalších 9,1 procenta.

Napětí v bankovním sektoru posiluje důvody k tomu, aby americká centrální banka (Fed) příští týden ustoupila od záměru zvýšit úrokové sazby, uvedla analytička Noelle Achesonová. „Z napětí na finančních trzích budou patrně těžit zlato a bitcoin,“ dodala.

Společnost Paysafe, která je partnerem burzy Binance pro převody v librách, od 22. května zastaví své služby, uvedl mluvčí burzy. „Binance zajistí, že dotčení uživatelé budou mít stále přístup ke svým zůstatkům v librách,“ dodal. Změna se podle něj týká méně než jednoho procenta klientů Binance. Společnost se teď podle něj snaží pro převody v librách najít alternativní řešení.

Binance je největší kryptoměnovou burzou světa a má více než 128 milionů klientů. V únoru krátce pozastavila transakce v dolarech.

Ceny kryptoměn loni prudce klesly, podle analytiků zejména proto, že růst úrokových sazeb investory přiměl částečně se stáhnout z rizikových aktiv. Série bankrotů ve významných kryptoměnových firmách, včetně velké burzy FTX, způsobila klientům značné ztráty.

Londýn (ČTK)

Hlavní stránka