lupa x
user

Mobilní data v posledních letech rostou dvacetkrát rychleji než volání

Mobilní data v posledních letech rostou dvacetkrát rychleji než volání

03.04.2023 , Aktualizováno 01.04.2023

Redakce

Zájem o mobilní volání v posledních letech téměř přestal růst, naopak datový provoz nabral patnáctkrát až dvacetkrát rychlejší tempo. V roce 2021 Češi provolali 27 miliard minut, což byl meziroční růst o 3,6 procenta. Objem přenesených mobilních dat ve stejném roce však vzrostl meziročně o 52 procent. Za pět let od roku 2017 se tak datový provoz zvýšil o 572 procent, zatímco mobilní volání vzrostlo jen o 25 procent. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), které má ČTK k dispozici.

Mobilní data v posledních letech rostou dvacetkrát rychleji než volání

Foto: Shutterstock

Počet aktivních SIM karet se od roku 2017 zvýšil o 4,6 procenta na 14,9 milionu. Množství SIM pro komunikaci strojů a zařízení mezi sebou se zvýšilo o 42,5 procenta, tedy o 390.000. V roce 2021 byl meziroční růst osmiprocentní. Celkově v roce 2021 připadalo 142 SIM karet na 100 obyvatel, o pět let dříve to bylo 135 SIM.

Průměrná měsíční spotřeba dat na jednu SIM kartu vzrostla v roce 2021 meziročně o 44 procent na 4,51 GB. U velkých síťových operátorů byl průměr 4,7 GB, u virtuálních to bylo o téměř tři GB měsíčně méně.

Přesně 3. dubna roku 1973 uskutečnil americký vynálezce Martin Cooper první hovor z bezdrátového telefonu. Tehdejší telefon vážil více než kilo a měl výdrž baterie podle dobových údajů přibližně půl hodiny. Tento hovor odstartoval vývoj telefonů. První mobilní telefony byly velké a těžké, většinou používaly analogovou technologii. Nicméně se postupně vyvíjely a staly se stále menšími a sofistikovanějšími. V roce 1991 se ve Finsku spustila první digitální mobilní GSM síť a poté se rozjela výroba a prodej digitálních mobilních telefonů.  V průběhu 90. let minulého století se telefony staly dostupnější a vývoj technologie nabral raketovou rychlost. V roce 1992 byla poslána první SMS zpráva.

S nástupem nového tisíciletí se mobilní telefony staly stále výkonnějšími a všestrannějšími. Společnost Apple představila v roce 2007 první iPhone, čímž se začala psát nová kapitola v historii mobilních telefonů. Od té doby se smartphony staly běžným způsobem jak komunikovat, pracovat, hrát hry a sledovat filmy. V posledních letech se však vývoj mobilních telefonů začal zpomalovat, přičemž po trendu zmenšování začínají mobilní telefony opět nabírat na velikosti. Stále zdokonalují svůj výkon a zároveň se vynořují i nové technologie, jako jsou vylepšené skládací telefony, a nabízejí nové funkce, například rozpoznávání tváře, virtuální asistenti nebo i rozšířená realita.

Podle údajů operátora O2 před pěti lety byly nejvíce populární značky telefonů Samsung, Huawei a Xiaomi. V současnosti se Samsung i Xiaomi stále drží na špici, ale doplnily je iPhony. Počet jejich uživatelů se od roku 2018 zdvojnásobil.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka